• twitter logo
  • threads logo

Sivas’ta İlk Kez Yapılan Ameliyatla Sağlığına Kavuştu

Zehra Düzardıç isimli hasta, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde ilk defa yapılan RNY gastrik bypass ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

 

Daha önce tüp mide ameliyatı olan ve sağlık sorunları yaşayan Düzardıç,  Üniversite Hastanemiz Obezite Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Sinan Soylu’nun yaptığı RNY gastrik bypass ameliyatıyla sağlığına kavuştu.

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Soylu, hastanın 5 yıl önce tüp mide ameliyatı olduğunu; fakat şikâyetlerinin devam ettiğini söyledi. Soylu konuşmasının devamında; “Hastaya endoskopi yaptığımızda midede ciddi bir safra reflüsü ve gastroözafjiyel reflüsü olduğunu tespit ettik. Bu rahatsızlığı önce medikal tedaviyle gidermeye çalıştık; ama sonuç alamayınca ameliyat kararı aldık.” dedi.

 

Sivas’ta İlk Defa Yapıldı

 

Yapılan ameliyatın, diğer cerrahi müdahalelere göre daha zor olduğunun altını çizen Soylu, açıklamasının devamında; “Yaptığımız ameliyat, RNY gastrik bypass ameliyatı. Bu, Sivas’ta ilk kez yapılan bir ameliyattır. Rutin olarak yaptığımız Gastrik bypass ameliyatından daha zor olan bu operasyonu başarıyla gerçekleştirdik. Şikâyetleri biten hastamızın kilo verme sürecini de takip edeceğiz.” dedi.

 

Sayıyı Artıracağız

 

RNY gastrik bypass ameliyatı hakkında da bilgi veren Soylu son olarak, “Bu ameliyat obezite cerrahisi ve metabolik cerrahide tercih edilen ameliyatlardan biridir. Sleeve (tüp mide) gastrektomi uygun olmayan, reflüsü olan hastalarda özellikle tercih edilecek bir ameliyattır. Obezitenin yanı sıra diyabet, hipertansiyon gibi metabolik kompenentler mevcut ise hastalarımız bu ameliyattan fayda görecektir. Bugün ilkini yaptığımız bu tür ameliyatların sayısını  artıracağız.” dedi.

 

Hasta Zehra Düzardıç ise, “Rahatsızlıklarım vardı. “Bu ameliyat, Sivas’ta kesinlikle olmaz.” dediler. Araştırdım. Sonra Sinan Bey’in ismini duydum. Bir senedir, Sinan Bey tedavimle ilgileniyor. Allah ondan razı olsun. Allah ne muradı varsa versin. Anadan doğmuşa döndüm.” şeklinde konuştu.


 Haber Tarihi : 06.10.2021

AYLARA GÖRE HABERLER