• twitter logo
  • threads logo

SCÜ’de Dünya Hemşireler Günü Kutlandı

“12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü”, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi(SCÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi, SCÜ Suşehri Sağlık Yüksekokulu ve SCÜ Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Hemşirelik Hizmetleri Yöneticiliği iş birliği ile kutlandı.

 

Kutlamalar, ilk olarak Sağlık Bilimleri Fakültesi (SBF) Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva Tel ve hemşireler tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başladı.

 

Sonrasında SCÜ 4 Eylül Kültür Merkezi’nde mini Türk Halk Müziği dinletisinin ardından açılış konuşmalarına geçildi. Açılış konuşmasını gerçekleştiren SCÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hilmi Ataseven, “Sağlık Hizmetlerinde aktif rol alan birisi olarak, hemşirelerin ve sağlık çalışanlarının bir ekip olduğunu, ekipteki herhangi bir eksikliğin; sağlık hizmetlerinin sunumunda çok ciddi aksaklıklara sebep olacağını bu yüzden de bu ekipteki herkesin birbirini anlayarak, tanıyarak ve birbirlerini tamamlayarak çalışmaları gerektiğini etmeliyim. Tarafların da bunun bilincinde olması gerekiyor. Aksi takdirde, sağlık hizmetlerinde çok ciddi aksamalar görmemiz kaçınılmaz olur. Hemşireler sağlık hizmetlerinin her safhasında yer alıyorlar. Onları sadece yılda bir gün veya bir hafta kutlayarak değil, tüm yaşamları boyunca onları tebrik etmek; takdir etmek gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Daha sonra konuşan SBF Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Havva Tel “Dünya çok önemli bir salgın sürecinden geçti. Geçen iki yıl, sağlık çalışanı olmadan sağlığın olmayacağı gerçeğini gözler önüne serdi. Tüm sağlık çalışanları, özellikle hekimler ve hemşireler başta olmak üzere kesintisiz, dinlenmeksizin çok yoğun bir iş yüküyle çalıştılar. İnsanların hayatta kalması ve sağlıklarına kavuşmaları için üstün gayretler gösterdiler. Bu üstün gayrete toplumun tamamı tanık oldu.” şeklinde konuştu. 

 

Ardından söz alan SCÜ Suşehri Sağlık Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Nilüfer Tuğut, “ Sağlık çalışanı olmadan olmaz, hemşire olmadan hiç olmaz.” diyerek hemşirelerin sağlık sistemi içerisindeki önemini vurguladı.

 

Açılışın sonunda konuşan SBF Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Nurperihan Tosun, “Birey, aile ve toplumun erişilebilir sağlık ihtiyaçlarını karşılayan hemşireler, geçmişte olduğu gibi pandemi sürecinde de hizmet etmeye devam etmişlerdir.” dedi.  


Açılış konuşmaları SCÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hilmi Ataseven ve Prof. Dr. Hakan Yekbaş’ın emeği geçenlere teşekkür belgesi takdim etmesiyle sona erdi.  

 

Açılış konuşmalarının ardından oturum başkanlıklarını SCÜ SBF Hemşirelik Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Tülay Kars Fertelli ve Doç. Dr. Fatma Özkan Tuncay’ın yaptığı “ Covid-19 Pandemisinin Hemşireliğe Yansımaları” konulu panele geçildi. 
 Haber Tarihi : 12.05.2022

AYLARA GÖRE HABERLER