Uçucu Yağ Üretim Laboratuvarı Üretime Başladı

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) bünyesinde kurulan Uçucu Yağ Üretim Laboratuvarı üretime başladı.

 

SCÜ Yıldızeli MYO tarafından gerçekleştirilen, Yürütücülüğünü Doç. Dr. Yüksel Aydın'ın yaptığı, Doç Dr. Taner Daştan ile Öğr. Gör. Burak Dinçel'in araştırmacı olduğu BAP projesi kapsamında kurulan Uçucu Yağ Üretim Laboratuvarı Rektör Prof. Dr. Alim YILDIZ, Sivas İl Tarım Müdürü Seyit Yıldız ve Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ tarafından ziyaret edildi. 

 

Ziyarette Öğr. Gör. Burak Dinçel; Rektör Yıldız, Sivas İl Tarım Müdürü Yıldız ve Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ’a yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verdi. 

 

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Yıldız üniversitelerin bulundukları şehrin geleceğine katkı sunması gerektiğini belirterek, “Bu sayede üniversite-şehir iş birliğini güçlendirmiş olacağız. Laboratuvarımız aracılığıyla hem bölge tarımına katkı sağlamayı hem de tıbbi aromatik bitkilerin üretiminin artmasıyla birlikte duyulan araştırma ihtiyacının karşılamayı hedefliyoruz.” dedi.

 

Hasbahçe Göletinde Yer Alan Seramızda Satış Yapmaya Başladık

 

Öğr. Gör Dinçel ise, “Kurmuş olduğumuz laboratuvar ile bölgede yetiştiriciliği yapılan ve doğada bulunan tıbbi aromatik bitkiler üzerine akademik manada bölgemize ve sanayicilerimize yönelik katkı sağlayacak çalışmalar yürütüyoruz. Aynı zamanda satılmak üzere ilk etapta lavanta ve tıbbi adaçayı uçucu yağ üretimine başladık. Hasbahçe Göletinde yer alan seramızda da satışını gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.
 Haber Tarihi : 03.08.2022

AYLARA GÖRE HABERLER