• twitter logo
  • threads logo

Öğretim Üyemizden Ses Getiren Uluslararası Yayın

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ümit Çayır, ABD Ulusal Bilimler Akademisi’nin etkili yayın organı, Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS) dergisinde makalesi yayınlandı.

 

Farklı ülke ve üniversitelerden araştırmacılarla birlikte yayımlanan makalede, kazı başkanlığı Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Vasıf Şahoğlu, kazı başkan yardımcılığı ise Dr. Öğr. Üyesi Ümit Çayır tarafından yürütülmüş olan Çeşme-Bağlararası (İzmir) kazısında tespit edilmiş kalıntılar arasında, tarihin en büyük volkanik doğal afetlerinden birisi olarak kabul edilen ve Ege Denizi’nde bulunan Santorini Adası’ndaki Thera Yanardağı patlamasının Çeşme’deki tsunami izleri ve etkileri konu edinilmiştir.

 

Volcanic Ash, Victims, and Tsunami Debris from the Late Bronze Age Thera Eruption discoveredat Çeşme-Bağlararası, (Türkiye) başlıklı makalede; yanardağa yaklaşık 700 km uzaktaki Çeşme-Bağlararası yerleşiminde yapılan kazılarda, M.Ö.1600’lü yıllarda Santorini Adası’nda Thera yanardağının patlamasıyla savrulan küllerin kalıntıları ve sonucunda oluşan tsunaminin etkisiyle ölen genç bir adam ve köpeği ile ilgili detaylı tespitler yer almıştır.

 

PNAS dergisinde yayınlanan bilimsel makalenin sonuçları, yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere National Geographic, The Times, Daily Sun ve Der Spiegel gibi birçok basın yayın organında yer alarak ses getirmiştir. 

 

Öğretim üyemizi bu başarısından dolayı kutluyor başarılarının devamını diliyoruz.Haber Tarihi : 17.01.2022

AYLARA GÖRE HABERLER