İnce Bağırsağında Vida Bulundu

İç Anadolu Bölgesinde ve Sivas’ta hayvan sağlığı hususunda başarılı çalışmalar yaparak adından sıkça söz ettiren Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’nde önemli bir operasyon daha gerçekleştirildi.

İştahsızlık, hâlsizlik ve aynı zamanda kan dışkılama şikâyetiyle Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne sahibi Ebubekir Şahin tarafından getirilen dört aylık yavru köpeğe yapılan ilk müdahale ve görüntüleme sonucunda hayvanın ince bağırsağında vida, tel ve bilinmeyen bir metal parçası olduğu tespit edildi. Bağırsağında bulunan yabancı maddelerden dolayı hayati tehlikesi söz konusu olan köpek acilen ameliyata alındı.

Başarılı geçen ameliyatın ardından açıklama yapan Üniversitemiz Veteriner Fakültesi Cerrahi Anabilim Dalından Dr. Öğretim Üyesi İlker Şen, “Hâlsizlik, iştahsızlık ve aynı zamanda kan dışkılama şikâyetiyle bize geldi. Yavru köpeğe yaptığımız muayene sonucunda köpeğin karın bölgesinde bir defansla (yavru köpeğin karın bölgesine dokunulduğunda tepki vermesi) karşılaştık ve yabancı bir cisimden şüphelendik. Radyografik muayenelerine baktığımızda ince bağırsak içerisinde vida, tel parçası ve ne olduğunu bilmediğimiz metal bir plaka tespit ettik. İvedi bir şekilde yavru köpeği operasyona aldık. Yaptığımız operasyon içerisinde tabii yabancı cisimleri bulmak biraz zor oldu ama hepsini çıkardık. Yaptığımız operasyon başarıyla geçti. Bundan sonraki tedavisine de normal prosedür neyi gerektiriyorsa aynı şekilde devam edeceğiz. İnşallah on-on beş gün sonra yavru köpeğimiz tamamen sağlığına kavuşmuş olacak.” dedi. 

Köpeğin sahibi Ebubekir Şahin, “Sivas sanayisinde tamirci olarak çalışıyorum. Köpeğimi yavruyken almıştım, büyütüyordum. Cuma günü köpeğim rahatsızlandı. Çarşıdaki özel bir veterinerden ilaç aldım, baktım köpeğim iyileşmedi. Ben de bunun üzerine hasta yavru köpeğimi Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi’ne getirdim. Burada köpeğimin röntgeni çekildi ve ince bağırsaklarında yabancı maddeler olduğu fark edildi. Sağ olsun hocalarımız hasta köpeğimize hemen müdahale ederek ameliyata aldılar. Şu an durumu iyi, sağlığı yerinde olacak inşallah.” ifadelerini kullandı.
 
   • Haber Tarihi : 29.11.2018

AYLARA GÖRE HABERLER