Üniversitemizde ‘Ahmet Kutsi Tecer’ Sempozyumu Düzenlendi

Üniversitemizde Türk Kültürünün Büyük Emektarı ‘Ahmet Kutsi Tecer’ adına sempozyum düzenlendi

Üniversitemiz Kültür Merkezi Kadı Burhaneddin Salonu’nda düzenlenen sempozyumun açılışına, Vali Davut Gül, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Taşkın, Kültür ve Turizm İl Müdürü Kadir Pürlü, öğretim elemanları, öğrenciler ve davetliler katıldı. 

Programda konuşan Şehir Kültürünü Yayma ve Yaşatma Derneği Başkanı Ahat Türkmenoğlu, “Böylesine büyük bir değere sahip olmak ve onun hizmetlerinden istifade etmek her şehre nasip olmaz. Bu açıdan şehrimiz oldukça şanslıdır. Rahmetli Tecer, eğitim ve faaliyet alanında en verimli 4 yılını âdeta şehrimize adamış ve bu yolda üzerine düşen her türlü fedakârlığı büyük bir azimle yerine getirmiştir. Tecer; halk bilimci olarak, şair olarak, tiyatro yazarı olarak, hoca olarak ve en önemlisi bir de Sivas sevdalısı olarak daima gönlümüzde yaşayacaktır. Anısı önünde saygıyla eğiliyorum.” dedi.

Halk Kültürü Araştırmaları Başkanı Prof. Dr. İrfan Ünver Nasrattınoğlu, “Türkiye’de âşıklık geleneğinin yaşatılması hususunda Ahmet Kutsi Tecer’in çok büyük katkıları olmuştur. 5-7 Kasım 1931’de Ahmet Kutsi Tecer’in başlattığı Sivas Halk Şairleri Bayramı, geleneğin yaşatılması hususunda bir milattır.” ifadelerini kullandı.

Üniversitemiz Sivas Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Adnan Mahiroğulları , “Sivas tarihin kadim kentlerinden birisidir; ancak 17. ve 18. yüzyıl Sivas’ın kayıp ve karanlık yüzyılları olmuştur. Ta ki 19. yüzyıl ilk çeyreğine kadar. Sivas’ın makûs tarihi, Sivas’ta 1892’de kurulan, Sivas İdadisi ve Sultanisiyle değişmiştir. Bugün Türkiye siyasetinde, toplumsal yapısında, bilim hayatında potansiyel insan gücü varsa kaynağını hiç kuşkusuz Sivas İdadisi’nde, Sivas Sultanisi’nde aramak gerekir.” dedi. 

Kültür ve Turizm İl Müdürü Kadir Pürlü,  “Ahmet Kutsi Tecer gibi büyük değerin Sivas’ta sempozyumda anılması hepimiz için çok büyük mutluluk verici bir olaydır. Ahmet Kutsi, Kudüs’te doğdu ama yıldızı Sivas’ta parladı. İlk şiirleri bildiğiniz gibi Sivas’ta yayımlandı. Sivas kültürel çalışmaların kalbidir.” şeklinde konuştu. 

Programda konuşan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ali Taşkın, Ahmet Kutsi Tecer’i rahmetle, minnetle ve şükranla andığını ifade ederek yapılan etkinliğin öneminden ve bir değerimizin de bu vesileyle anılmasının öneminden bahsetti.

Belediye Başkanı Sami Aydın ise sempozyumun, önemli bir değeri daha iyi anlamamıza, daha iyi tanımamıza katkı sunması dilek ve temennilerinde bulunarak, “Elbette şehirlerin, ülkelerin fiziki görünümleri, fiziki alt yapıları her zaman önemli olmuştur. Bundan sonra daha önemli olacaktır ama o ülkelere, o şehirlere asıl kimlik veren, değer katan o şehrin geçmişten günümüze uzanan mirasıdır.” dedi.

Vali Yardımcısı ve İl Özel İdare Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, “Sivas’ta çalışıyor olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyorum; zira Sivas, gerçekten bir hazine sandığı. Her gün bu sandıktan bir şeyler çıkıp bizi aydınlatarak bize değer katıyor. Sivas, sahip olduğu tarihî ve kültürel değerlerle çok engin bir birikime sahiptir.” ifadelerini kullandı. 

Sempozyumun açılış bildirisini sunan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyemiz Prof. Dr. Ahmet Bozdoğan, “Biz edebiyat bilimcileri, sosyal bilimciler için çalışma alanı olarak esasen merkezde edebî eserler, sanat eserleri vardır. Ancak bu sanat eserlerini üreten sanatçıların hayatları, biyografileri de bizim için önemlidir; çünkü bir sanatkârın, bir edibin, bir çalışma insanının içinde bulunduğu çevre, sahip olduğu siyaset anlayışı, mensup olduğu din, yetiştiği aile ortamı, aldığı eğitim ve bütün bunların üzerinde topladığı kimliği ve bilgi toplamı onun sanat üretimini etkileyen faktörlerdir. Bu bakımdan biz sosyal bilimciler biyografik çalışmalara önem veririz.” şeklinde konuştu. 

Açış konuşmalarının ardından sempozyuma oturumlarla devam edildi. 
 
 
  • Haber Tarihi : 01.05.2018

AYLARA GÖRE HABERLER