Rektörümüz İlçeler Sergisi ve AGRO Sivas 2018 Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı’nın Açılış Törenine Katıldı

Sivas Kongresi’nin 99. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenen ilçeler sergisi ve AGRO Sivas 2018 Tarım, Hayvancılık ve Gıda Fuarı törenle açıldı.

 

Kongre Merkezi ve Fuar Alanı’nda düzenlenen programa Vali Davut Gül, TBMM Millî Savunma Komisyon Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Sivas Milletvekilleri Mehmet Habib Soluk, Semiha Ekinci, Ahmet Özyürek, Ulaş Karasu, Sivas Belediye Başkanı Sami Aydın, Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, protokol üyeleri ile çok sayıda vatandaşımız katıldı.

 

Vali Davut Gül programda yaptığı konuşmada, “Sivas'ın tarım da dâhil olmak üzere kamu yatırımlarında hak ettiğinin fazlasını aldığını belirtti. Sivas'ın vergi sıralamasında 57'nci, kamu yatırımlarında aldığı paydada ise 9'uncu sırada olduğunu vurgulayan Gül, tarım ve hayvancılıkta da gereken desteğin verildiğini ve son 15 yılda kamu yatırımları anlamında 15 milyar lira harcandığını söyledi.

 

TBMM Millî Savunma Komisyonu Başkanı ve Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz ise tarım sektörünün hem ülke hem de Sivas için hayati önem arz ettiğini dile getirdi. Ülkede yaklaşık 5,5 milyon insana istihdam sağlayan tarımın, ülkenin gıda güvenliği ve halkın sağlıklı beslenmesi açısından önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Nasıl ülkenin sınırlarının güvenliği önemliyse, gıda güvenliği ondan çok daha önemlidir. Karnını doyuramadığınız askerin sınırda nöbet tutabilmesi mümkün olmaz.” 2002'de 36 milyar olan tarımsal gelirin 2017 yılında 188 milyara yükseldiğini belirten Yılmaz, “Üretmeden bunu yapabilir misin? 80 milyon nüfusumuzu besliyoruz yetmez, yurt dışından gelen 5 milyon Suriyeli, Afgan ve Iraklı var, besliyoruz. 40 milyon turist geliyor, besliyoruz. Bir de geçen yıl 17 milyar dolarlık ihracat yapıyorsun. Üretmeden ihracat yapabilmek mümkün mü? 2002'de 4 milyar dolar ihracat yapıyorduk, şimdi 17 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Tarımsal millî gelirimiz 36 milyar dolarken şimdi 188 milyar liraya çıkmış." ifadelerini kullandı.

 

Fuar açılışının ardından protokol üyeleri ve diğer davetliler ilçeler sergisi ile stantları gezerek bilgi aldılar.
  • Haber Tarihi : 06.09.2018

AYLARA GÖRE HABERLER