Eczacılık Fakültesi’nde Klinik Eczacılık Semineri

Eczacılık Fakültesi Farmakoloji Ana Bilim Dalı tarafından “"Klinik Eczacılık Eğitimi ve Klinik Eczacılık Kavramına Türkiye'deki Yaklaşımlar" konulu seminer düzenlendi. 

 
Düzenlenen seminere Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Alim, öğretim elemanları ve çok sayıda öğrenci katıldı.

 
Programa konuşmacı olarak katılan Yakın Doğu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bilgen Başgut, “Klinik eczacılık, hasta odaklı eczacılık uygulaması demek. Klinik eczacılık, eczacılığın hizmet verdiği her alanda akılcı ilaç kullanımı ilkelerinin uygulanmasını sağlayan sağlık profesyonelidir. Klinik eczacılık, akılcı ilaç kullanımı ilkeleri doğrultusunda hasta üzerinde uygulanmasını sağlayan hasta odaklı bir uygulama alanıdır.” dedi.

 
Klinik eczacılık hizmetinde amacın tedavi planının belirlenmesi olduğunu ifade eden Doç. Dr. Başgut, “Tedavi planının yürütülmesinde ve sonuçlandırılmasında, diğer sağlık ekibi ve hastayla iş birliği içerisinde hekimle birlikte, tedavi yönetimine etkin olarak katılmaktır. Bu katılım, ayaktan tedavide advers (beklenmeyen) etkileri, insidansın (belirli bir zaman aralığında ortaya çıkan yeni vaka sayısı) azaldığını gösteriyor bize. Tedaviden daha iyi sonuç alabilmek için, bu görevi sırasında klinik eczacı hastalara yardımcı oluyor.” diye konuştu. 

 
Eczacılık türleri hakkında da bilgi veren Doç. Dr. Bilgen Başgut, “İki tip klinik eczacı vardır. Amerika’daki uygulamaya bakarsanız bir pratisyen klinik eczacı vardır. Pratisyen klinik eczacı, 6 yıllık PharmD programını tamamlamış eczacılar pratisyen unvanı alıyorlar. Uzman olabilmeleri için bir alanda özellikli uzman olmaları gerekiyor. Bu onkoloji, pediatri, enfeksiyon hastalıkları gibi uzmanlık gerektirir. Bizdeki uzmanlık aslında Amerika’daki pratisyenliğe karşılık geliyor; çünkü biz her klinikten mezun olan eczacımızı uzmanlık eğitimi sürecinde yetiştirmeye çalışacağız.” dedi. 

 
Program sonunda Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Alim, Doç. Dr. Bilgen Başgut’a teşekkür belgesi takdim etti. 
 


  • Haber Tarihi : 22.03.2018

AYLARA GÖRE HABERLER