Afgan Öğrenciden Büyük Vefa Örneği

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği 2’nci sınıf öğrencisi Afganistanlı Masuma Balkhi, 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ellerinden ameliyat olan annesinin dokuduğu, üzerinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’nin logosunun yer aldığı halıyı Rektör Yıldız’a hediye etti.

 

Lisans eğitimi için Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ne gelen Afgan öğrenci alışma sürecinde yaşadığı zorluklar karşısında kendisine yardımda bulunan bölüm hocaları adına annesinin ameliyatlı olmasına rağmen dokuduğu halıyı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’a Öğretmenler Günü’nde hediye etti.

 

Rektörlük makamında gerçekleşen ziyarette Rektör Yıldız ziyaretten ve anlamlı hediyeden dolayı memnuniyetini ifade ederken, öğrenci Masuma Balkhi’nin de heyecanlı olduğu gözlerden kaçmadı.

 

Kilimin dokunma süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Balkhi, muafiyet sınavını kazandığından dolayı hazırlık okumadığını ve bu yüzden de zorlandığını anlattı. Bu süreçte bölüm hocaları ve arkadaşlarının kendisine yardımcı olduklarını ifade eden Balkhi, bu durum karşısında kendisini borçlu hissettiğini belirtti.

 

Hoca İlaçlarımı Aldı

 

“Borcumu nasıl öderim diye düşünüyordum. İşte böyle bir zamanda çok hastaydım. Durakta ring beklerken oturamadım, bir hoca geldi. Dedi ki ‘Gel seni gittiğin yere ben bırakayım’. ‘Yok, teşekkür ederim’ dedim. Hoca olduğunu da bilmiyordum. Sonra bir daha geldi, karısını da yanına almış. Dedi ki ‘Kızım gel ben seni götüreyim, korkma. Ben hocayım, hanımım da hoca’ dedi. Beni yurda kadar götürdü. ‘Hastaneden geliyorum’ dedim. ‘İlaçlarını aldın mı?’ dedi. ‘Almadım’ dedim. İlaçlarımı aldı. Ondan daha da etkilendim.” dedi.

 

Hocanın bu davranışı karşısında bu hakkı nasıl ödeyeceğini düşündüğünü söyleyen Masume Balkhi yaşadığı olayı annesine aktardığını ve annesinin ellerinden ameliyat olduğu için halı dokumayı bırakmasına rağmen kendisinin isteğini geri çevirmeyerek halıyı dokuduğunu kaydetti.

 

Bir Senede Dokudu

 

Herkesin o boyutlarda bir halıyı 1-2 ayda dokuyabileceğini ama annesinin durumundan dolayı halıyı ancak 1 senede dokuyabildiğini aktaran Balkhi, “Ellerinden dolayı zaman zaman dokuyabildi. Özel iplerden aldı. Çünkü yazı yazılması için özel dokuma ipler olması lazım. Onlardan aldı. Elleri filan yaralandı. Sonra 1 yılda bitirdi, bana Afganistan'dan bir abimiz getirdi. Tüm Sivas Cumhuriyet Üniversitesi hocalarının adına benden bir hediye olsun.” şeklinde konuştu.

 

Masuma Balkhi şu sözlerle konuşmasını sonlandırdı:

 

“İyi ki varsınız. Hocalarım bana yardımcı oldular. Bana cesaret verdiler, ben yapamam diyordum. Yorulduğumda beni ayağa kaldırdılar. Çok teşekkür ediyorum.”


  • Haber Tarihi : 25.11.2020

AYLARA GÖRE HABERLER