Yeni Hastane Yapım Çalışmaları Başladı

Yeni Üniversite Hastane binası için çalışmalar başladı.


Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız’ın 2017 yılından bu yana sürdürdüğü çalışmalar neticesinde Yeni Hastane’nin yapımına ilişkin karar 15 Ocak 2018 yılında Resmî Gazete’de yayımlanmıştı.


2020 yılının Mayıs ayı içerisinde ihale yapılmış, Temmuz ayında da yüklenici firma ile imzalar atılmıştı.


Çalışmaların başlamasıyla birlikte Kardeşler Tepesi eteğine yapılan Yeni Üniversite Hastane inşaatında AK Parti Sivas Milletvekili Semiha Ekinci, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, AK Parti İl Başkanı Hakan Aksu, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, Merkez İlçe Başkanı Muhammed Burak Kuruçay, İl Kadın Kolları Başkanı Arzu Polat ve Gençlik Kolları Başkanı Fatih Sakarya incelemelerde bulundu. 


İnşaat alanını gezen heyet, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanı Vural Ercins’ten de bilgi aldı.


Yapılan incelemenin ardından açıklamada bulunan Milletvekili Semiha Ekinci, “Bugün Sayın Rektörümüzle, İl Başkanımızla, il teşkilatımızla birlikte Cumhuriyet Üniversitemize kazandıracağımız yeni hastanemizin inşaat alanını geziyoruz. Çalışmalar başladı. İnşallah 2023 yılında hizmete açtığımız zaman 1056 yataklı yeni modern bir hastaneye kavuşacağız. Ben burada emeği geçen başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, Sivas Milletvekillerimize ve kıymetli Hocamıza çok çok teşekkür ediyorum. Sivas, sağlık yatırımında modern, lüks, Sivaslıya, Sultanşehir’e yakışan bir hastaneye kavuşacak. Ben şimdiden Sultanşehrimize hayırlı uğurlu olsun diyorum.” dedi.


Böylesine büyük bir yatırımın Üniversitemize kazandırıldığı için mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız, “Üç yıl önce başladığımız hastane projesinin sonuna geldik. Sayın Cumhurbaşkanımıza, Bakanlarımıza, Vekillerimize, İl Başkanımıza ve yönetimine ben özellikle teşekkür ediyorum. Böylesine büyük bir yatırımın Sivas’a yapılmasında çok büyük katkıları oldu. Şu anda hafriyat alınıyor. Üç blokun hafriyatı alındı, diğer blokların hafriyatı da alınacak ve bu sene temelini atacağız. Yüzde 10’luk bir harcamamız var. Yüzde 10’un harcamasını bitirdiğimiz zaman daha da ileri gitmeyi düşünüyoruz. Allah nasip ederse 2023’te Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle açmayı planlıyoruz. Ben Sayın Vekilime, İl Başkanım başta olmak üzere il yönetimine çok teşekkür ediyorum. Her zaman Sivas için, Üniversitemiz için yardımcı oldular.” ifadelerini kullandı.

 

İl Başkanı Hakan Aksu ise, “AK Parti iktidara geldiği günden bu tarafa, 2002’den bu ana kadar Sivas’ta 1200 civarında yatak kapasiteli Yeni Numune Hastanemiz başta olmak üzere, ilçe hastanelerimizin yenilenmesi, Diş Hastanemizin yapılması, birçok mahallemize aile sağlık merkezlerinin kazandırılması ile sağlığı Sivas’ta belirli bir aşamaya taşıdık. Bugün de Cumhuriyet Üniversitemizin yeni hastane binasının hafriyat alma işlemlerini hep beraber gördük. 2002’den bu tarafa belki 80 yılda yapılmış birçok yatırımın katbekat fazlasını Sivasımıza kazandırdık. Bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, Cumhuriyet Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a ve emek veren herkese teşekkür ediyorum. Ben sağlık sektöründe olduğum için olayı daha iyi analiz edebiliyorum. 2002’den önceki sağlığın ne olduğunu, ne keşmekeşlikler yaşandığını iyi biliyoruz. Şu anda her hastanın rahatlıkla doktorunu seçebildiği, istediği hastaneye müracaat edebildiği, istediği eczaneden ilacını alabildiği bir seviyeye geldi. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımıza tekrar tekrar teşekkür etmemiz gerekiyor. Ben de hassaten Rektörümüze teşekkür ediyorum. Buranın açılmasında vekillerimizle beraber, Belediye Başkanımızla beraber büyük gayret gösterdi. İnşallah 2023’te burayı Sivaslı hemşehrilerimizin hizmetine sunmayı planlıyoruz.” dedi.


 


  • Haber Tarihi : 18.08.2020

AYLARA GÖRE HABERLER