Unutmadık, Unutturmayacağız!

15 Temmuz 2016’da Türk tarihine kara bir leke olarak kayıtlara geçen ve demokrasimize karşı gerçekleştirilen darbe girişiminde şehit olan demokrasi kahramanlarımızı anmak ve gazilerimizi yalnız bırakmamak adına “Unutmadık, Unutturmayacağız” sloganı ile Rektörlüğümüzce “15 Temmuz Demokrasi ve Millî Birlik Günü Anma Töreni” yoğun bir katılımla coşkulu bir şekilde kutlandı.

Şehitlerimiz İçin Hatimler Okundu Okundu

İlk program; Cuma namazı öncesi İlahiyat Fakültemizin akademik ve idari çalışanları tarafından 15 Temmuz şehitlerimiz için okunan hatimlerin duasının yapılması ile Üniversite Camisi’nde gerçekleştirildi.

Programın öğleden sonraki kısmında ise, Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, akademik ve idari personelimizin daire başkanlıkları önünde toplandı; bayrak ve flamaların dağıtımının ardından yürüyüş gerçekleştirildi. 

Mühendislik Fakültesi önünde bulunan Atatürk Anıtı’na kadar gerçekleştirilen yürüyüş, 15 Temmuz hain darbe girişimi kınayan döviz ve bayraklar eşliğinde yapıldı.

Yerleşkemizdeki Atatürk Anıtı önünde, cennet vatan için canlarını feda eden şehit olan şehitlerimizin manevi huzurunda saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşımız okundu.

İstiklal Marşımızın okunmasından sonra Prof. Dr. Ramazan Altıntaş Kur’an-ı Kerim tilavetinde bulundu.

FETÖ’nün hain darbe girişiminde şehit olanları anarak sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, “O hain kalkışmanın ikinci sene-i devriyesinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ailesi olarak yine beraberiz. O karanlık geceden sonra olaylara bakışımız ve ülke olarak duruşumuz ciddi olarak değişikliğe uğradı. Çünkü o gece aslanın fareye boğdurulmak istendiği bir gece olarak tarihe geçmiştir. O gece, Anadolu’nun şafağını karartmak isteyenlerle Anadolu’yu tekrar ayağa kaldırmak isteyenlerin çarpıştığı, çok şükür ülkemizin dik ve diri olarak sabaha erdiği bir gecedir. Bilinmesini isterim ki, Türkiye, İslam’ın/mazlum coğrafyanın son sancağı ve son kalesidir. 15 Temmuz bu kaleye yapılmış hain bir saldırıdır. Allah’ın izni ve milletin gayretiyle bu saldırı def edilmiştir. Bu saldırıların devam edeceği gün gibi aşikârdır. Çünkü tarih boyunca Anadolu hainlerin odak noktası olmuş, birileri planlarını bu topraklar üzerinden yapmışlardır. Önemli olan, aziz milletimizin bu saldırılar karşısında yekvücut olması ve kardeşlik ruhunu yaşatmasıdır.15 Temmuz darbe girişiminin belini kıran şey kardeşliğimizdir. Hangi görüşe, hangi siyasi partiye mensup olursa olsun, 15 Temmuz gecesi kadın, çocuk, genç, ihtiyar elinde bayrağı ile meydanlara çıkmış ve ülkesini cansiparane bir şekilde savunmuştur. Yaşamanın gayesi yaşatmaktır. O gece hainler öldürmek için, ülkeyi ateşe vermek ve kaosa sürüklemek için böyle bir hainliğe girişmişlerdir. Fakat sonunda galip gelen Allah’ın izniyle milletin iradesi olmuştur. Bir daha böyle bir şeye teşebbüs etmek isteyenler milleti göz ardı edemeyecekleri bir güç olarak karşılarında bulacaklardır. Milletimiz yüzyıllardır onurlu ve şerefli bir şekilde yaşamış, bundan sonra da yaşayacaktır.” dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Yıldız konuşmasının devamında, “Burada bize önemli görevler düşmektedir. Çünkü biz ülkemizin geleceğini şekillendiren nesillere öncülük ediyoruz. Onların karakterlerinin oluşumunda, geleceğe bakışlarında, hayatı, dünyayı ve insanlığı algılayış biçimlerinde birinci dereceden etkiliyiz. Gençler bizim ellerimizde yoğrulacak, analitik düşünmeyi, sorgulamayı, aklını kullanmayı sizler sayesinde öğreneceklerdir. 15 Temmuz bu açıdan tam ifadeyle akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Aklını birilerine emanet eden, düşünmeyi reddedip sorgulamayan insanlarla karşı karşıyaydık. Onun için gençlerimize yol göstermek, onların geleceğe hazırlamak asli vazifemizdir. Unutmamalıyız ki; Türkiye, beklenendir, özlenendir, umuttur. Allah bir daha bu millete 15 Temmuz gibi darbe girişimlerini yaşatmasın. Programımıza iştirak eden herkese teşekkür eder, sevgi ve saygıyla selamlarım.” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmanın ardından Prof. Dr. Ali Akpınar şehitlerimiz için dua etti. 

Program Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı Dr. Öğretim Üyemiz Kani Ülger tarafından hazırlanan “15 Temmuz” isimli serginin açılışının ardından gül suyu ikramı ile son buldu.
 


  • Haber Tarihi : 13.07.2018

AYLARA GÖRE HABERLER