• twitter logo
  • threads logo

Üniversitemiz Dünya Üniversiteleri Arasında 3 Yılda 51 Sıra Yükseldi

Üniversiteleri, web teknolojilerindeki gelişmelere ayak uydurma ve kullanma düzeylerine göre kıyaslayan bir kuruluş olan Ranking of World Universities in the Web’in (Webometrics) yaptığı Temmuz 2019 araştırmasına göre Üniversitemiz dünya üniversiteleri arasında son 3 yılda 51 sıra yükseldi.


Küreselleşen dünyada, kalite ve performans gibi kavramların popülerleşmesiyle oluşan rekabet ortamında üniversitelerin de bu rekabete katılımları zorunluluğu ortaya çıktı.


Dünyanın en iyi üniversiteleri; akademik başarıları, eğitim kaliteleri, öğrenci memnuniyeti, araştırma sayıları, web performansları, yayın sayıları, web performansları, öğrenci başına düşen öğretim görevlisi sayısı, yerleşke standartları, giriş koşulları, mezuniyet sonrası iş bulma kolaylığı ve maaşlar gibi farklı değişkenlere göre bazı kurum ve kuruluşlar tarafından değerlendiriliyor.


Bu kuruluşlardan biri olan Webometrics’in araştırmasına göre Üniversitemiz Türkiye’deki üniversiteler arasında 38’inci olurken, dünya üniversiteleri sıralamasında 1940’ıncı sırada yer aldı.


2017 yılında dünya sıralamasında 1991, geçtiğimiz yıl ise 1966’ncı sırada yer alan üniversitemiz, Türkiye sıralamasında 2017 yılında 46, geçtiğimiz yıl 40, 2019 yılında ise 38’inci sıraya yerleşerek büyük bir başarıya imza attı.


Ayrıca Üniversitemiz araştırmacılarının Google Akademik profillerindeki atıf sayısına göre ise 67 bin 591 adet atıfla 1384’üncü sırada yer alarak dünya üniversiteleri arasında üst sıralarda kendine yer buldu.

 

 

Yıllar

Türkiye Sıralaması

Dünya Sıralaması

2019

38

1940

2018

40

1966

2017

46

1991

 

 

Doğal araştırmacılarımız olan tüm öğretim elemanlarımızın Google Scholar (Akademik) ile ilgili olarak ekte sıralanmış olan işlemleri yapmaları ve verilerini girmeleri halinde üniversitemiz sıralaması güncellenecektir. Bu sayede, Google Scholar ile bağlantılı olarak Üniversitemiz atıf sayılarının ciddi biçimde artışı ve araştırıcıların kendilerine özgü sayfalarda Google arama motorunda isimlerinin ilk satırda çıkması daha da kolaylaşacaktır. Üniversitemiz öğretim üyelerinin yapılacak her kayıt ile “Webometric Ranking” sisteminde ciddi bir iyileşme sağlanması beklenmektedir.

Google Scholar’a (Akademik) gmail hesabı ile kayıt olma ve profil düzenleme  hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZHaber Tarihi : 22.08.2019

AYLARA GÖRE HABERLER