Veganlar Hayvansal Gıdalardan Elde Edilen Vitaminleri Almıyor

Üniversitemiz Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Erol Çakmak son günlerin popüler konusu “Vegan Türü Beslenme” ile ilgili uyarılarda bulunarak, "Çok şiddetli bir alım yetersizliği olursa, hasta kendini çok fazla sınırlarsa çeşitli ruhsal ve nörolojik problemler ortaya çıkabilmektedir." dedi.

 

Veganların sebze ve bakliyat türü besinler aldığını, hayvansal ürünlerle beslenmediklerini belirten Dr. Öğretim Üyesi Çakmak, “Vegan beslenenlerin bitkisel besin tercihleri de farklı inanışlara göre şekilleniyor. Bazı veganların beslenmesinde sadece sebze, meyve, tahıl ve kuru baklagiller yer alırken bazıları sadece tahıl ürünleriyle besleniyor. Hayvansal ürünler tüketmeyen veganlar hayvansal gıdalardan elde edilen vitaminleri almıyor. Veganlar bu vitaminleri dışarıdan almak zorunda kalıyor. Uzmanlar ise vegan beslenmenin riskli olduğunu ifade ederek ölümle sonuçlanabileceği konusunda uyarılarda buluyor.” şeklinde konuştu.

 

Dr. Çakmak vejetaryen ve vegan beslenme arasında bazı farklar olduğunu ifade ederek, "Vejeteryanlık halk söylemiyle et yememe hastalığı, veganlık ise et yememe ile beraber diğer hayvansal gıdaların yenmemesi hadisedir. Vücutta dengeli bir beslenme gerekiyor. Dengeli beslenmediğimiz zaman vücuttaki çeşitli bozulmalar meydana geliyor. Özellikle et ve diğer hayvansal gıda türlerinde proteindir; çeşitli vitaminlerdir, minerallerdir, yağ dâhil olmak üzere bir sürü madde var. Bu maddeler de vücut için ihtiyaç olan maddelerin alımının yetersizliğinde birtakım problemlere ve hastalıklara neden olmaktadır. Özellikle çocuklarda, yaşlılarda, gebelerde, emziren kadınlarda bu daha da önem arz etmektedir. Bu tür beslenmede bizim en çok gördüğümüz şeylerden birisi demir eksikliği anemisi. Diğer mental ve nörolojik problemleri sık görmekteyiz. Özellikle çocuklarda büyüme ve gelişme bozukluğunu sık görmekteyiz. Bazıları süt ürünlerini yemiyor. Bazıları yumurta yemiyor, bazılar diğer hayvansal gıda ürünlerini tüketmiyor. Kendi içerilerinde çeşitli gruplara ayrılıyorlar." dedi.

 

"Ruhsal problemlere yol açabilir"

 

Dr. Çakmak vegan türü beslenenlere uyarılarda da bulunarak, "Çok şiddetli bir alım yetersizliği olursa hasta kendini çok fazla sınırlarsa çeşitli ruhsal ve nörolojik problemlere neden olabilmektedir. Bu beslenme türü eskilerden olan bir beslenme 1950'lerde yüzde 1 oranlarındayken günümüzde yüzde 10'lara çıkmış durumda. Biraz da insanlar arasında popülarite kazandıkça bunlara meyilli olanların sayısı daha da artmaktadır. Kişilerin özellikle bu tür gıdaları alması gerekiyor." diye konuştu.  • Haber Tarihi : 09.11.2018

AYLARA GÖRE HABERLER