• twitter logo
  • threads logo

SORTAŞ İhracata Devam Ediyor

Sivas Valiliği, Sivas Belediyesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) ile Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) ortaklığında kurulan Sivas Organik Tarım AŞ (SORTAŞ) ürettiği solucan gübresini ihraç etmeye devam ediyor.

 

2019 yılında kurulan ve geçtiğimiz Nisan ayı içerisinde 25 ton sıvı gübrenin ihraç edilmesiyle birlikte ilk ihracatını yapan SORTAŞ 2,5 ay sonra 25 ton daha gübre ihraç etti.

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan SORTAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Tutar, “2019 yılından bu yana çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bizim için önemli olan iki nokta var. Birincisi kurumlar arası iş birliğini sağlamak. İkincisi ise bu iş birliğinden oluşacak güçle Sivas’a ve ülkemize değer katmak.” dedi.

 

Konuşmasının devamında Doç. Dr. Tutar geleceğe yönelik önemli adımlar attıklarını söyleyerek, “İlk ihracatımızı Nisan ayında Irak’a yapmıştık. İhracat yaptığımız yerleri gidip görme imkânımız oldu. Sıvı gübremiz hurma, papaya, avokado, üzüm ve yoncaya uygulanmıştır. Kısa sürede önemli bir fark oluştuğunu, hurma fidanların renklerinin daha koyu ve canlı olduğunu gözlemledik.  Ayrıca gübrenin yoncada 2-3 hafta gibi bir sürede çok güçlü bir etki gösterdiğini ve tropic meyvelerde de önemli değişimler sağladığını gördük. Bitkilerin gelişim ve verimi üzerindeki etkilerinin kanıtlanması ile artan ilginin daha da çoğalacağını düşünmekteyiz.” şeklinde konuştu.
 Haber Tarihi : 07.07.2022

AYLARA GÖRE HABERLER