Kanserde Erken Teşhis Hayat Kurtarır

Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Birsen Yücel, kanser günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.


Üniversitemiz Hastanesi onkoloji servisinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Yücel, radyoterapi ve tomoterapi uygulamaları ile kanser hastalığı tedavilerinde radyasyonla tümör hücrelerinin yok edilerek öldüğünü ve önemli sonuçlar alındığını ifade etti.


Erken teşhisin kanser hastalığı tedavilerinde başarıyı artıran önemli bir unsur olduğunu belirten Doç. Dr. Birsen Yücel açıklamasında, “Erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Özellikle 40 yaşını geçmiş kadın ve erkeklerin mutlaka Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezlerine (KETEM) başvurmaları gerekmektedir.” dedi.


Konuşmasının devamında radyoterapiden bahseden Doç. Dr. Birsen Yücel, “Terapide radyasyon ile kanser hücreleri öldürülmektedir. Yüksek enerjili iyonize radyasyon kullanılarak tümör hücrelerinin öldürülmesi sağlanabilmektedir. Yüz yılı aşkın kullanılan radyoterapi, tüm kanserli hastaların üçte ikisinde kullanılmaktadır.” şeklinde konuştu.


Üniversitemiz Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Servisinin 2007 yılında kurularak bugün Sivas ve bölgemizde önemli bir ihtiyaca cevap verdiğini, tomoterapi ve radyoterapi yapan iki cihaz ile hizmet kalitesini artırdığını ifade eden Doç. Dr. Yücel, “Cihazın biri Linak cihazı, üç boyutlu radyoterapi yapmaktadır. Diğer cihaz ise Tomoterapi cihazıdır. Bu cihaz ile hem IMRT hem de görüntü eşliğinde radyoterapi yapılabilmektedir. Ayrıca stereotaktik radyoterapi dediğimiz nokta atışı da yapabilmektedir.” dedi.


Üniversitemiz Radyasyon Onkolojisi Servisinin yaklaşık 12 yıllık edinilen tecrübe sonucunda bugün tercih edilen bir sağlık kuruluşu olduğunu ifade eden Doç. Dr. Birsen Yücel, erken teşhis ve doğru tedavi ile günümüzde birçok kanser türünün yenilebileceğini sözlerine ekledi.

 
  • Haber Tarihi : 06.02.2019

AYLARA GÖRE HABERLER