• twitter logo
  • threads logo

Sigara Kullanımı Kovid-19’un Bulaşma Riskini Azaltmıyor

 

Dr. Öğr. Üyesi Sanem Nemmezi Karaca sigara kullanımının Kovid-19’un bulaşma riskini azaltmadığını söyledi.

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Ana Bilim Dalı öğretim üyelerinden Sanem Nemmezi Karaca sigara, nargile, elektronik sigara kullanımı ile sigara ve Kovid-19 ilişkisine dair açıklamalarda bulundu.

 

Nargilenin zararsızmış gibi algılandığını söyleyen Dr. Karaca sigaradan daha yüksek oranlarda zararlı madde içerdiğini anlattı.

Karaca; “Gündemimize son yıllarda düşmüş olan bir ürün. 18-24 yaş arasında her iki gençten biri nargile ya da elektronik sigarayı deniyor. Yapılan çalışmalarda elektronik sigaranın en sık eğlence amacı ile denenmeye başlandığı gözleniyor. Elektronik sigara sigaranın bırakılmasına yardımcı bir ürün olarak ortaya çıktı. Bu ürünler 2 çeşit. Bazıları sigaraya benzer şekilde uçlarında yanan bir kırmızı ışıkları var şekilleri de sigaraya benziyor. Bazıları da tam tersi farklı özellikleri bulunuyor ama onlar da yine duman çıkarıyor. Bizim önemsediğimiz nokta ise bağımlılık yapan maddeyi de içeriyor olması. O yüzden bağımlılık yapma potansiyelleri açısından hiçbirinin birbirinden bir üstünlüğü yok, bir eksikliği de yok.” dedi.

Sigara kullanımının Kovid-19’a yakalanma riskinizi artırdığını söyleyen Dr. Karaca, “Hastalığın ağır seyretme, yoğun bakıma geçme riskini arttırıyor. Çünkü şöyle düşünün Kovid-19 sadece akciğerleri değil bütün organ ve sistemlerini etkiliyor. Pıhtılaşmaya yatkınlık yaratıyor ve hastalarımızın çok büyük bir oranının aslında pıhtılaşma gibi komplikasyon riskinden dolayı vefat ettiklerini gözlemliyoruz. Sigaranın da pıhtılaşma riski, damar, kalp sağlığı, böbrek, karaciğer ve akciğer sağlığı açısından zararlı etkileri var. Sigara kesinlikle hastalığın bulaşma riskini azaltmıyor. Sigara kesinlikle hastalığın daha hafif seyretmesini sağlamıyor.” şeklinde konuştu.

 

Karaca son olarak şunları kaydetti:

 

“Bizler de Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde Nikotin Bağımlılığı Kliniği olarak 1995 yılından bu yana hizmet sunmaktayız. Türkiye'nin pek çok yerinde bunun gibi nikotin bağımlılığı birimlerimiz var. Sigara içen vatandaşlarımıza destek veriyoruz.”

 Haber Tarihi : 01.06.2021

AYLARA GÖRE HABERLER