14 Mart Tıp Bayramı’nda Beyaz Önlüklerini Giydiler

14 Mart Tıp Bayramı Üniversitemizde yapılan birtakım etkinliklerle kutlandı.


14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri çerçevesinde ilk olarak Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, öğretim üyeleri ve öğrenciler Atatürk Anıtı’nı ziyaret edip saygı duruşunda bulunarak İstiklal Marşımızı okudular.

Program spor müsabakaları ve pilav ikramı ile devam etti. Cumhuriyet Spor Salonu’nda Tıp Fakültesi akademik personeli ve öğrencilerin oluşturduğu takımlar tarafından futbol ve basketbol maçları yapıldı. Kupa töreninde sporun barış, kardeşlik ve birliktelik duygusunu ön plana çıkarttığını ifade eden Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, “Biz de 14 Mart Tıp Bayramı kutlamaları çerçevesinde böyle bir etkinlik düzenledik. Kazanan ve kaybeden takımları tebrik ederim.” dedi. Spor müsabakalarından sonra katılımcılara etli pilav ikram edildi.

Düzenlenen etkinlikler kapsamında Üniversitemiz Tıp Fakültesini kazanan birinci sınıf öğrencilerimize Üniversitemiz Kültür Merkezi’nde Beyaz Önlük Giyme Töreni düzenlendi.

Törene Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız,  öğretim elemanları, öğrenciler ve aileleri katıldı. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından yöresel türkülerin seslendirildiği mini bir konser düzenlendi.

Programın açış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, 14 Mart’ın Tıp Bayramı olarak kutlanmasının tarihî geçmişi hakkında bilgi verdi, “Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire 14 Mart 1827 kuruluşu ve 14 Mart 1919 da Tıbbiye 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın öncülük ettiği öğrencilerin okulun iki kulesi arasına dev bir Türk Bayrağı açarak İngiliz işgalini protesto edişlerinin yıl dönümü olarak kutlanan 14 Mart Tıp Bayram’ını kutluyorum. Tıbbiyeli Hikmet ve arkadaşlarının gerçekleştirdiği bu direniş Kurtuluş Savaşı ruhunun kıvılcımı niteliğinde olmuş ve ilerleyen zamanlarda bu ateş bütün Anadolu'yu sarmıştır.” dedi. 

Önlük giyecek olan Tıp Fakültesi 1. Sınıf öğrencilerine eğitimleri hakkında bilgi veren Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Çetin, “Geleceğin hekimleri olacak siz genç meslektaşlarım; gayret ettiniz, gecenizi gündüzünüze kattınız. Sizler ülkemizde eğitimi akredite olmuş az sayıda tıp fakültesinden birinde öğrenim görmektesiniz. Hedefiniz, etik ve ahlaki değerlere bağlı, bilimsel açıdan güçlü ve çağdaş bir hekim olarak yetişmek olsun. Bu günden itibaren kendinizi geliştirme ve insanlığa faydalı olma konusunda çalışmalarınızı yoğunlaştıracaksınız. ”dedi.

Programda konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, “İnsanların doğuştan sahip olduğu temel hak ve özgürlüklerden belki de en önemlisi sağlıktır. Gece gündüz hekimlerimiz bunun için çalışıyorlar. İnsanların daha iyi hayat sürebilmesi için, insanlara hizmet ediyorlar. İnsanların sağlığı için uğraşıyorlar.” dedi.

Yeni Hastane İnşaatı Başlayacak

Tıp Fakültesi’nin Üniversitemiz için çok önemli bir fakülte olduğunu ve Tıp Fakültesine daha iyi imkânlar sağlanması için çalışmalar yaptıklarının altını çizen Prof. Dr. Alim Yıldız, “Tıp Fakültemiz bizim için önemli, sağlık önemli. Göreve geldiğimizden beri Tıp Fakültesi ile ilgili birçok çalışma yapıyoruz, bunlardan en güzeli şu an yeni hastanenin başlayacak olması. Binamız 1980’li yıllarda inşaatı yapılmış, 1990’lı yıllarda hizmete açılmış bir bina. Mevcut binamızın birçok problemi var. Bu yıl içerisinde inşallah hep birlikte yeni hastanenin temelini de atmış olacağız. Devletimiz güçlü bir geleceğe; ancak sağlıklı toplumlar ulaşabilir anlayışıyla son yıllarda sağlıkla ilgili çok büyük çalışmalar yapıyor. Biz de onların takipçisi olacağız. Burada yapılan projeler ile sağlık alanında yeni projeler yapalım ve bu projeler bir ürüne dönüşsün. Genç arkadaşlarımızı kutluyorum. Bugün artık hekimliğe adım atmış oluyorlar. Genç arkadaşlarımızı yetiştiren hocalarımıza teşekkür ediyorum. 14 Mart Tıp Bayramınızı kutluyorum.” dedi.
 


  • Haber Tarihi : 15.03.2018

AYLARA GÖRE HABERLER