Akıllı Aydınlatma Sistemleri Patent Başvurusuna TÜBİTAK’tan Kabul


Üniversitemiz Teknoloji Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Bölümü Dr. Araştırma Görevlisi Ahmet Aksöz’ün “Akıllı Aydınlatma Sistemleri” patent başvurusu TÜBİTAK tarafından kabul edildi.

Patent başvurusu ile ilgili açıklama yapan Aksöz, “Mevcut kullanılan aydınlatma sistemleri yüzde yüz güçle çalışıyor. Fakat biz kabul edilen buluşumuzla elektrik aydınlatma sistemlerini belli oranda parlaklığını ayarlayarak ortamın kalabalığına göre, ışık şiddetine göre parlaklığını ayarlayarak enerji tasarrufu sağlıyoruz. Aynı zamanda bu aydınlatma sistemlerini ‘Bulut’a’ bağlayarak akıllı öğrenmede sağlıyor.” dedi.

Akıllı aydınlatma sistemlerinin ev veya sokak lambalarına uygulandığında istenilen sonuca ulaşılabileceğini söyleyen Aksöz, özellikle güvenlik açısından sokağın daha güvenli hâle geleceğinin altını çizdi.

Aksöz sözlerini şöyle bitirdi:
“Bu sayede lamba sürekli yüzde 100 enerjiyle çalışmadığı için harikulade bir enerji tasarrufu sağlamış olacağız. Ülkemizde enerjinin bu kadar pahalı olduğu bir zamanda lambadan sağlanan enerji tasarrufu çok önemli olmasa da bir şehir boyunca sokak lambalarından kazanılan tasarruf inanılmaz boyutlara ulaşabilmektedir.”
 
 
 

  • Haber Tarihi : 26.06.2019

AYLARA GÖRE HABERLER