Sivas Kent Konseyi Kadın Meclisi Üyeleri Rektörümüzü Ziyaret Etti

Sivas Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hülya Kurşun ve meclis üyeleri Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’ı ziyaret etti.

 

Sivas Kent Konseyi Başkanı ve Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Ahmet Alim’in de hazır bulunduğu ziyarette Kent Konseyi tarafından ilimizin gelişmesi için yapılacak çalışmalar ve kadın meclisinin bu süreçte üstleneceği görevler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

 

‘İnsanlarımızla beraber şehrimizde güzel çalışmalar bırakmanın gayreti içerisindeyiz.’ diyerek sözlerine başlayan Sivas Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Doç. Dr. Hülya Kurşun, “Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak sizlerle tanışmak için bugün buradayız. İleriye dönük güzel projelerimiz var. Bunları dönem dönem kamuoyu ve sizlerle paylaşacağız. Umarım gelecekte şehrimize güzel değerler katarız. Sivas Kent Konseyi Kadın Meclisi gönüllülük esasına dayanan bir sistem. Burada memleketimize, şehrimize güzel değerler katmak için büyük bir çaba içerisindeyiz. Mühendis kökenli olduğum için sözden çok sonuca odaklandım ve ekipteki arkadaşlarımız da o heyecanı yakaladı. Bizleri bir araya getiren Kent Konseyi Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Alim Hocama da çok teşekkür ediyorum.” dedi.

 

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek sözlerine başlayan Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız, “Bir şehrin ileri bir noktaya ulaşmasında, kültürünün gelişmesinde ve şehrin tanıtılmasında Sivas Kent Konseyi Kadın Meclisi gibi oluşumlar büyük önem arz etmekte. Her biriniz farklı alanlarda öne çıkmış insanlarsınız. Bu da elbette önemli bir durum. Farklı açılardan bakan insanların bir araya gelmesi önemli ve şehre büyük katkısının olacağını düşünüyorum. Üniversite olarak her türlü katkıyı vermeye de hazırız.” dedi.

 

Kent Konseyi gibi STK’ların şehrin önünü açacak yeni fikirleri planlamasının önemli olduğunu, bu kapsamda kadim bir şehir olan Sivas’ın önemli kültür değerlerinin bulunduğunu ve bunların tanıtılması ile şehrin gelişimine katkısının olacağını ifade eden Rektörümüz Prof. Dr. Yıldız, “Bildiğiniz gibi Sivas’ımız kadim bir şehir, Selçuklu Döneminden önemli eserleri içerisinde barındıran bir şehir. Ayrıca Sivas, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemlerinde önemli görevler yapan bir şehir olması ile birlikte yolların kesiştiği, yani doğuyu batıya, güneyi kuzeye bağlayan bir şehirdir. Örneğin Selçuklu hükümdarlarının kabirlerinin tamamı Konya’dadır. Tek bir istisnası I. İzzettin Keykâvus Türbesi’nin Sivas’ta olmasıdır. Yine Osmanlı Şehzadeleri İstanbul’dadır, Edirne’dedir ya da Bursa’dadır. Ancak Kanunî Sultan Süleyman’ın oğlu Şehzade Bayezit kabri, Abdulvahab Gazi Türbesi’nde yer almaktadır. Ayrıca Sivas’ın önemli değeri olan Kadı Burhaneddin’in kabri burada. Bunların dışında manevi mimarlar dediğimiz insanlar Şemsettin Sivâsî gibi, Abdulvahabi Gazi gibi değerlerin bir tanesi bile bir şehri tanıtmaya yeter.” ifadelerini kullandı.


  • Haber Tarihi : 20.02.2020

AYLARA GÖRE HABERLER