• twitter logo
  • threads logo

Karabağ Şehit ve Gazilerinin Çocukları Üniversitemizde Eğitim-Öğretim Hayatlarına Başladı

2020 yılının Kasım ayında Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız ve Türkiye-Azerbaycan İş Adamları ve Sanayiciler Birliği Başkanı Hüseyin Büyükfırat’ın ortak girişimleriyle Karabağ şehit ve gazi çocuklarının Üniversitemizde eğitim alması için çalışmalar başlatılmıştı.

 

Bu çalışmaların neticelenmesiyle bazı şehit ve gazi çocukları Üniversitemize kayıt yaptırarak eğitim-öğretim hayatlarına başladılar.

 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Uluslararası Öğrenciler Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Yusuf Yıldırım; “Yaklaşık 25 Azerî öğrenci Üniversitemizin farklı bölümlerine kayıtlarını yaptırdı. Üniversitemizin ve TÜİB’in burslu öğrencileri arasında yer alacak bu öğrencilerin eğitim-öğretim hayatları boyunca bütün masrafları karşılanacak.” dedi.

 

Yıldırım konuşmasının devamında, “Üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerin, bölümlerini başarılı bir şekilde bitirerek kendi ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Öğrencilere bu imkânın verilmesi hususunda başta Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız hocamıza ve Türkiye - Azerbaycan İş Adamları ve Sanayiciler Birliği Başkanı Sayın Hüseyin Büyükfırat Bey’e teşekkür ediyoruz. Hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

 

Üniversitemize kayıt yaptıran öğrencilerden Şehit Hikmet Seferov’un oğlu Azer Seferov; “Şehitlerimizin ve gazilerimizin evlatları, Sivas’ta çeşitli bölümlerde okuma imkânı buldu. Allah bütün şehitlerimize rahmet eylesin. Sivas Cumhuriyet Üniversitesini herkese tavsiye ederim.” şeklinde duyguları dile getirdi.

 

Konuyla ilgili duygularına dile getiren bir diğer öğrenci Sultan İbişov; “Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve TÜİB’in iş birliği sayesinde Azerbaycanlı şehit ve gazi yakınlarının bu üniversitede eğitim alacak olmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim. Azerî bir vatandaş olarak burada eğitim aldıktan sonra memlekete geri dönüp kardeş ülke olan Türkiye’yi güzel bir şekilde tanıtmak istiyorum. Yabancı öğrencilerin Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde eğitim almalarını öneriyorum. Ben de öğrencisi olduğum için memnuniyet duyuyorum.” şeklinde konuştu.
 Haber Tarihi : 29.09.2021

AYLARA GÖRE HABERLER