• twitter logo
  • threads logo

Üniversite-Sanayi İşbirliği Güçlenerek Sürüyor

Ülkemizin, Sivas’ın ve üniversitenin geleceğine katkıda bulunmak, Üniversite-Sanayi iş birliğinin artarak devam etmesi ve çalışmaların bilimsel metotlar ışığında yürütülmesi amacıyla Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İleri Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (CÜTAM) ile Eksantrik Sanayi ve Tic. AŞ (ESTAŞ) arasında AR-GE protokolü imzalandı.

 

Rektörlük Makamında gerçekleştirilen imza törenine Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim Yıldız, ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Timuçin, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Yekbaş, CÜTAM Müdürü Prof. Dr. Mehmet Şimşir ile ESTAŞ Ar-Ge Müdürü Fatih Özaydın katıldı.

 

Proje kapsamında CÜTAM ve ESTAŞ’ta bulunan laboratuvarlar, araştırma ve geliştirme projeleri için ortak kullanılacak. Sivas Cumhuriyet Üniversitesi ve ESTAŞ, ortak eğitim faaliyetleri, bilimsel yayın gibi çalışmaları birlikte yürütecekler. 

 

İş birliği potokolünün imzalanmasının ardından Rektör Prof. Dr. Yıldız ve Genel Müdür Timuçin açıklamalarda bulundular. Rektör Prof. Dr. Yıldız açıklamasında ESTAŞ’ın Sivas’ın önemli şirketlerinden birisi olduğuna ve uzun yıllardır nitelikli çalışmalar yaptığını belirterek, “Biz de ESTAŞ’la birlikte bazı projeler gerçekleştirmiştik. Şimdi bu projeleri daha da ileriye götürme niyetiyle Merkezî Laboratuvarımızın kullanılması noktasında ESTAŞ ile bir protokol imzaladık. Hem bizim hocalarımız ESTAŞ’ın imkânlarından hem de ESTAŞ’taki arkadaşlarımız bizim Merkezî Laboratuvar’ımızdan yararlanacaklar. Böylece Kamu-Üniversite-Sanayi, Üniversite-Sanayi iş birliği noktasında da önemli bir çalışmaya imza atmış oluyoruz. Bunun devamı gelecek.” ifadelerini kullandı. 

 

Sivas’taki diğer firmalarla da bu tür çalışmalar yapacaklarını belirten Rektör Prof. Dr. Yıldız, “Sivas'taki diğer firmalarla da bu çalışma yapacağız. Şehrimize ülkemize hayırlı olacak çalışmalara imza atıyoruz. İnşallah bunların sonuçlarını alacağız. Ben İsmail Bey'in şahsında ESTAŞ’a teşekkür ediyorum. Biz bir adım attık. Onlar da bir adım attı. Bilimsel çalışmalar anında neticelenen çalışmalar değil. Bazen yıllar alıyor. Bazen bunu neticelendi görüyoruz. Allah hayırlı, uğurlu etsin.” dedi.

 

ESTAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Timuçin ise, “Cumhuriyet Üniversitemizle güzel bir protokole anlaşmaya imza attık. Hem üniversitemizin imkânlarından faydalanacağız hem de üniversitemizin bizim laboratuvarlarımızı kullanmalarını ve bizleri geliştirmelerini sağlayacağız. Bu, firmamız, Sivas’ımız, ülkemiz için güzel bir anlaşma. Çok faydalı çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. Teşekkür ederim.” şeklinde konuştu.Haber Tarihi : 07.12.2020

AYLARA GÖRE HABERLER