İletişim Fakültesi’nden "Öteki Sinema" Projesi

Üniversitemiz İletişim Fakültesi'nde "Öteki Sinema" adlı yeni bir proje hayata geçiyor.

Doğu Anadolu Projesi (DAP) kapsamında desteklenen projede ilk olarak İletişim Fakültesi içerisinde 108 kişilik sinema salonu hazırlanacak. Ayrıca 18-29 yaş arası 15 kişiye de kısa film ve belgesel üzerine 40 saatlik eğitim verilecek.

Eğitim sonrasında Sivas'ta yaşamış önemli isimlerin hayatlarını konu alan belgeseller çekilerek ticari amaç gütmeden, ücretsiz olarak fakültenin sinema salonunda gösterime girecek.

Proje Koordinatörü öğretim görevlisi Bilal Sert, yaptığı açıklamada, sinemanın giderek büyüyen bir sektör olduğunu belirtti.

Konuşmasının devamında Sert, "Bu durum ticari sinemanın dışında var olan sanat filmlerinin veya amatör yapımların işini zorlaştırıyor. Bizim bu projedeki temel hedeflerimizden biri, popüler sinemanın dışında kalan yapımları ve öğrencilerin çektiği filmleri seyirciyle buluşturmak.

Ayrıca hazırlanan sinema salonunda amatör veya profesyonel ayrımı yapılmaksızın biçim ve içerik bakımından uygun bulunan filmler de gösterilecek. Projenin diğer hedeflerinden biri de sinema salonunda özel gösterimler ve söyleşiler düzenlemek. Bu suretle taşrada yaşayan gençlerin sinemanın imkânlarından faydalanmasını engelleyen teknik ve fiziksel sorunların ortadan kaldırılmasını amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda Bilal Sert, “Desteklerinden dolayı Rektörümüz Prof. Dr. Alim Yıldız’a, projenin teknik koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Onur Taydaş’a, Eğitim Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Mahmut Akpınar’a ve medya koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Yılmaz Daşlı'ya teşekkür ederim.” dedi.

  • Haber Tarihi : 12.10.2017

AYLARA GÖRE HABERLER