BUGÜNKÜ KANGAL

harita.jpg (40909 bytes)

Kangal ilçesi Kuzeybatıdan Ulaş ilçesi ile 66 Km,Kuzeyde Zara ilçesi 10 Km, Doğuda Divriği ilçesi 70 Km,Güneydoğuda Malatya ili Hekimhan ilçesi 40 Km. Malatya ili Kuluncak ilçesi ile 15 Km,Güneyden Gürün ilçesi ile 70 Km. Güneybatıda Kayseri ili Pınarbaşı ilçesi ile 10 Km. Batıda Altınyayla ilçesi ile 20 Km .mülki sınırı vardır.

Kangal İlçesi Sivas-Malatya yolu üzerinde olup; Sivas’a 86 km, Malatya İl merkezine 161 km dir.

İlçe merkezinin nüfusu 14300, yüzölçümüyse 58 Km2’dir. Kangal İlçesine bağlı 3 belde, 109 köy, 12 mahalle, 46 mezra bulunmaktadır.

Kangal İlçesi Köpeğiyle ünlü olduğu kadar, koyunu ve Sedef hastalığının tedavi merkezi olan Balıklı çermiği ile de meşhurdur. Kangal İlçe merkezine 13 km mesafede bulunan Balıklı çermik, yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerdendir. Her yıl temmuz ayında Kangal’da Kangal çoban köpeği ve Kangal koyunu festivali yapılmakta olup; festival bünyesinde Kangal çoban köpeği ve Kangal koyunu yarışmaları düzenlenmektedir. Ayrıca Kangal sahip olduğu yırtıcı kuş potansiyeli bakımından KUŞ GÖZLEMCİLERİ için gelinmesi gereken bir yerdir.

Coğrafi yapısı: Kangal ,Sivas iline 86 Km ,Malatya iline 160 Km mesafededir.Kangal’ın deniz seviyesinden yüksekliği 1540 metredir.Doğu Anadolu Dağlarının sona eren kalıntıları ile Uzunyayla platosunun hemen bitiminde yer alan bir havuzdur.Bir yüksek yayla görünümüne sahip olan ilçede yüksek dağlar bulunmaktadır.İlçenin kuzeybatısında uzanan Kolmuş dağları Sivas ile olan bağlantısında bir sınır oluşturur.Kuzeyinde ise Hafik sınırına doğru Tecer dağları vardır. Yine Zara - Kangal arasında Yılanlı dağı yer alır.Bu dağlar önemli derecede tahrip edilmiş ormanların kalıntıları ile kaplıdır.

ilçe06.jpg (18154 bytes)

İklim:İlçenin iklimi Karasal iklimdir. Kışlar gayet uzun, olabildiğince soğuk ve kar yağışlı geçer.Yazlar sıcak ve kuraktır.Yağmurlar genelde İlkbahar ve Sonbahar aylarında yağar.Kış aylarında bul miktarda kar ve yağmur yağması bölgede bolluk ve bereket demektir.Kangal’da kışın şiddeti hakkında şöyle bir fıkra anlatılır. Kangalda askerliğini yapıp memleketine giden birisine sormuşlar;

            -Orada kış ne kadar devam eder ?

            -On üç ay diye cevap verince;

            -Bir yanlışlığın olmasın ,yıl zaten on iki ay değil mi?  Gülerek cevap vermiş;

            -Bir ayda gelecek yıldan ödünç alır.

ilçe04.jpg (11687 bytes)

Yerleşim : Kangal ilçesine bağlı olarak 109 köyün %67’si toplu, %32’si dağınık ve %1’i de seyrek yerleşim tipi göstermektedir.Köylerin %1’i ırmak kenarında , %9’u ovada , %5’i sırtta,%20’si vadide,%65’i etekte ,%4’ü orman kenarında % 1’i orman içinde ve %2’si de dağda yerleşmiştir.

ilçe03.jpg (17588 bytes)

Ulaşım : İlçenin ulaşımı hem karayolu hem de Demiryolu ile sağlanmaktadır.Tarihin ilk dönemlerinden beri önemli güzergahlarda bulunan Kangal Kral ve Halep yolunun güzergahı üzerindedir. Bugün karayolu ile Sivas - Malatya ve Şarkışla-Gürün , Kangal-Divriği ulaşım hattındadır.Demiryolu ile de ulaşım sağlanmaktadır.Sivas-Malatya ve Sivas-Erzurum demiryolu hattı Kangal’dan geçmektedir. Çetinkaya istasyonunda hat ikiye ayrılmakta biri Erzurum’a ,diğeri Malatya üzerinden Van ve Kurtalan’a kadar uzanmaktadır.Demiryollarının ulaşımda ki popülerliğini yitirmesi ve rağbet görmemesi ilçenin eski nahiyeliklerinden yeni beldesi Çetinkaya’nın önemini azaltmıştır.

Ekonomisi:

ilçe02.jpg (17406 bytes)

Yeraltı zenginlikleri : İlçe yeraltı kaynakları bakımından oldukça zengindir.İlçenin en önemli madeni Linyit Kömür Ocaklarıdır.Çıkarılan linyit kömürü 1974 yılında kurulan yılda yaklaşık 1.9 Milyar KW enerji üretim kapasiteli 2.150 MW gücündeki Hamal köyü civarında çalışmakta olan Termik Santralde değerlendirilmektedir. Termik Santralin ve Gama -Demirexport gibi özel kuruluşların Kangal’a ve ülke ekonomisine oldukça büyük katkıları bulunduğu gibi ilçede giderek artan göçü önlemek açısından önemlidir.Termik santralinin üçüncü ünitesinin yakında faaliyete girecek olması yeni istihdam sahaları açarak hem göçün önlenmesi ve ekonomiye katkısı açısından önemlidir.Ayrıca Halburören kömür ocağı da halen faaliyetine devam etmektedir.İlçenin Çetinkaya beldesinde Demir cevheri yatakları da bulunmaktadır.Yine ilçede Krom madeni yatakları da bulunmaktadır. Yeşildere köyünde Kurşun ,Kalkım Köyünde civa Avşarören köyünde manyezit yatakları bulunmaktadır.

 

Hayvancılık : Kangal ilçesi ve köyleri Küçükbaş hayvan yetiştiriciliği açısından uygun bir yapıya sahiptir.Kangal’da koyun sayısı eski yıllarda 150 binlerden fazla olduğu fakat son yıllarda üzülerek söylemek gerekirse bu sayının 100-110 binlere düştüğü görülmektedir.Kangal’da Akkaraman koyun ırkının lokal bir tipi olan ve adini Kangal’dan alan Kangal Koyun’u yetiştiriciliği yapılmaktadır.Bu tip Akkaraman ve diğer tiplerine göre cüsse , yükseklik ve ağırlık olarak daha iyi durumda olmasından dolayı civar il ve ilçelere damızlık olarak satımı yapılmaktadır.Bu koyun diğer koyun ırklarından farklı olarak kaburga sayısı 14 adettir.

ilçe09.jpg (16758 bytes)

Tarım : İlçe için tahıl ambarı demek uygun olur.özellikle makarna imalatı yapan fabrikalar tarafından tercih edilen sert durum buğdayı Kangal’da bol miktarda üretilmektedir.Son yıllarda patates ve şeker pancarı tarımı da yapılmaktadır.Buğday, Arpa ve Çavdar önemli tarımsal ürünleri arasındadır.Kangal merkez ve Alacahan beldesinde yapımı devam etmekte olan yem ve un fabrikaları 2000 yılında hizmete girmesiyle beraber tarıma dayalı sanayi de gelişme gösterecektir. Deligazili köyünde yapımı tamamlanmış sulama göleti ve yapımı devam etmekte olan iki adet göletin faaliyete geçmesi ile sulu tarım Kangal da yaygınlaşacak ve ekonomik gelişmeye büyük katkıları olacaktır.