Öğrenci Bilgi Sistemi(ÜBS) Personel Sistemleri Öğrenci Bilgi Sistemi(ÜYS) E-Posta
EBYS Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Birimi Yemek Listesi Kütüphane Hizmetleri
Rektöre Yazıyorum İhaleler Eduroam Akademik Takvim
YERLEŞKEDE HAYAT
 
 
Sağlık
 
 
Üniversitemiz Kampüs içinde ikamet eden öğrenci ve personeli sağlık merkezi aile hekimliğine başvurmakta, başvuruda bulunan hastaların rutin fizik muayeneleri yapılmakta ve tedavileri düzenlenmektedir. Uzmanlık gerektiren bir hastalığı bulunanlar, tetkik ve tedavi amacıyla 2. basamak sağlık kurumuna sevk edilmektedir. Sivas ilçe merkezlerinde bulunan üniversitemize bağlı yüksekokullarda ise öğrenim gören öğrencilerin muayene ve tedavileri sevke yetkili kişinin göndereceği o ilçedeki diğer resmi sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. 
 

Cumhuriyet Üniversitesi Mediko Sağlık Merkezi, Diş hekimliği hizmetleri devam etmekte, üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilerimizle, çalışan üniversite personeli ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin sağlık problemlerin de ilk başvurduğu; birinci basamak sağlık hizmeti veren; bir kurumdur.


Merkezde hasta muayene ve tedavi işlemleri sabah saat 8:00-12:00, öğleden sonra 13:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Mediko Sağlık Merkezi'nde 1 Aile Hekimi, 1 Diş Hekimi, 1Hemşire, 1 Sekreter ve 1 Hizmetli görev yapmaktadır.

Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yararlanma imkanı olan öğrenciler bu yönetmeliğin mali hükümleri kapsamı dışındadırlar. Bu öğrencilerin Mediko Sağlık Merkezi'nde muayeneleri yapılır, reçeteleri yazılır, ancak ilaç ve hastane giderleri ödenmez. 

Hizmetlerimiz:
Koruyucu Sağlık Hizmetleri
Tedavi Edici Sağlık Hizmetleri
Diş Hekimliği Hizmetleri
Eğitim Hizmetleri
Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri
Gençlik Danışma Birimi
Özürlü Öğrenci Birim
 
Kültür
 
 

 

         Üniversitemizdeki kültürel etkinlikler Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca gerçekleştirilmektedir. Daire Başkanlığımıza ve diğer akademik birimlere bağlı kulüp ve toplulukların sosyal kültürel ve sportif etkinliklerini gerçekleştirmelerinde bütçe olanakları çerçevesinde destek verilmektedir. Etkinliklerimizin amacı; öğrencilerimizin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine, yeni ilgi alanlarıyla birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlığı kazanmalarına; bilimsel gelişmeleri yakından takip etmelerine, isterlerse bu faaliyetlere katılmalarını sağlamak, kültürel açıdan gelişmelerine yardımcı olmaktır.

         Kültürel etkinliklerimiz tüm öğrencilerimize açık olup, etkinliklerimize katılmak isteyen öğrencilerden herhangi bir ücret alınmamakta ve kendilerine etkinlikleri gerçekleştirmede her türlü destek sağlanmaktadır.

         Gerçekleştirilen etkinliklerimiz; Sivas Merkez Kampusünde yer alan Kültür Merkezi Salonları, Merkezi Amfi Salonları ve Dairemiz tarafından oluşturulan çalışma salonlarında yürütülmektedir.

         Üniversitemiz için artık gelenekselleşen Bahar Şenliği Etkinlikleri oldukça yoğun geçmekte; ünlü sanatçıların konserleri, spor müsabakaları ve yarışmalarla dolu bir haftayı öğrencilerimiz doyasıya eğlenerek yaşamaktadır. Ayrıca, üniversiteler arası organizasyonlar, etkinlik programını zenginleştirmekte, öğrencilerimizin diğer üniversite öğrencileriyle iletişimini arttırmaktadır.

Kültür Merkezi
 
 

 


         1999-2000 eğitim-öğretim döneminde hizmete açılan Kültür Merkezi'nde 470 kişilik çok amaçlı salon (konferans, sempozyum, konser, tiyatro gösterimleri vb.), sergi salonu, kokteyl salonu, protokol salonu, kulis ve mutfak bulunmaktadır. Kültür Merkezi'miz 75. Yıl Cumhuriyet Meydanıyla birlikte 9. Cumhurbaşkanı Sayın Süleyman DEMİREL tarafından 27 Ekim 1999'da hizmete açılmıştır.
 

 

Sanat Galerisi -1 ve 2
 
 

 

         Kültür Merkezi birinci katında yer alan sanat galerimiz gerek davetli sanatçılar, gerekse Üniversitemiz içerisindeki sanatçıların ve yetenekli öğrencilerin (resim, fotoğraf, el işleri vb.) eserleri sergilenmektedir. Sergilenen eserler büyük bir ilgiyle izlenmektedir.

Merkezi Amfi
 
 

 


         Üniversitemiz bünyesinde 7674 metrakare alana sahip 3 katlı Merkezi Amfimiz bodrum katında eşanjör dairesi, klima santralleri, bina aydınlatma trafosu, zemin katta 2 adet 200'er kişilik, 1 adet 350 kişilik derslik, dersliklerin arka kısmında dinlenme alanları ve 4 adet hazırlık odaları, son katta 750 kişilik çok amaçlı (konferans, sempozyum, konser, tiyatro gösterimleri vb.) etkinliklerin yapılabileceği çift taraflı salon, ayrıca dinlenme salonları ve 8 adet büronun bulunduğu amfi, yaklaşık 1500 kişi kapasitelidir. Ayrıca 350 kişi kapasiteli sinevizyon salonumuzda yine bu binamızda olup, öğrencilerimize ücretsiz film gösterimleri sunulmaktadır.
Spor
 
 

 

         Üniversitemiz spor hizmetlerinin amacı, öğrencilerin ve çalışanların;

  • Beden sağlıklarını korumak ve geliştirmek,
  • Disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırmak,
  • Spora ilgi duymalarını sağlamak,
  • Enerjilerini spor faaliyetlerine yöneltmek,
  • Boş zamanlarını ilgi duydukları spor dalında değerlendirmelerini sağlamak,
  • Üniversitenin tüm spor tesis ve malzemelerini tek elden kullandırarak elemanların planlı bir şekilde çalışmalarını ve bir merkezden yönetilmelerini sağlamaktır
         Bu hizmetler Üniversite içi (Fakülte ve Yüksekokullar arası) ve Üniversiteler arası faaliyetler olarak yürütülmektedir. Üniversiteler arasındaki faaliyetler T.C Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Üniversiteler Spor Federasyonu faaliyet programları dahilin de yapılmaktadır. Faaliyet gösteren spor dalları Atletizm, Basketbol, Jimnastik, Futbol, Güreş, Hentbol, Judo, Kayak, Voleybol, Dağcılık, Badminton, Karate, Tekvando, Boks, Kros, Orientring, Tenis, Su Kayağı, Jet-Ski, Bile Güreşi, Salon Futbolu ve Plaj Hentbolu’dur.

         1998-1999 eğitim-öğretim döneminde Sualtı Sporları Can Kurtarma Su Kayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu ile işbirliği yapılarak bu spor faaliyetlerine de başlanmıştır.

         Üniversite içi faaliyetlerimizden öğrencilere ve personele yönelik futbol, basketbol, voleybol, bisiklet, tenis, kros, sağlıklı yaşam yürüyüşü ve doğa yürüyüşü etkinlikleri düzenlenmektedir.

         Hafta sonları 10-20 km. mesafelerde doğa yürüyüşleri (zirve tırmanışı, kanyon geçişi) ve mağaralar gezilip görülmektedir.

         Bahar Döneminde etkinliklerimiz artarak devam etmekte olup; gelenekselleşmiş olan Halk oyunları Şöleni ve Gençlik Şöleni bu dönemde gerçekleştirilmektedir.

 

Yarı Olimpik Yüzme Havuzu
 
 

  PDF Haftalik Havuz Programi

 
Cumhuriyet Üniversitesi
Saglik Kültür ve Spor Daire Baskanligi
Yari Olimpik Yüzme Havuzu

 

Cumhuriyet Üniversitesi Y. Olimpik Yüzme Havuzu, 25 metre boyunda, 16 metre eninde, 2.25 metre sabit derinlikte ve 6 kulvarlidir.

 

Tesislerin bakimi nasil saglaniyor?

Havuz 1200m³ su ile doluyor ve suyun tamami 4 saatte bir filtrasyon sisteminden geçiyor. Havuz suyunun sicakligi yaz-kis 26-28 derece araliginda sabitleniyor. Otomasyon sistemi ile yapilan dezenfeksiyon isleminde baslica, sivi ve toz klor, pH düsürücü, yosun önleyici ve çöktürücü olmak üzere kullanilan tüm kimyasallar saglik bakanligi onaylidir.

Günlük su analiz sonuçlari da düzenli olarak yapilmaktadir. Havuz dip temizligi ise hergün havuz robotu ve dip süpürgeleri kullanilarak yapiliyor. Havuzun zemini geleneksel olarak kullanilan seramik kaplama olup seanslardan sonra temizlik robotlari yardimiyla günlük temizlik yapilmaktadir. Yosun ve bakteri olusumuna izin vermemektedir. Alttan isitilan havuz çevresindeki zemin de kaymayan seramiklerle dösendi. Havuzun temizligi ve hijyeni bizim için en önemli konulardan biri. Havuz hijyeni için, dünyanin gelismis ülkelerinde oldugu gibi, kullanicilarin bone takmalarini ve havuza girmeden önce dus alip ayak dezenfeksiyon havuzundan geçmesi zorunluluguna uymalarini istiyoruz.

Tesiste kimler hizmet veriyor?

Tesisimizde çalisan personel, deneyimli elemanlardan olusuyor. Cankurtaranlarimiz, antrenörlerimiz resepsiyon görevlilerimiz, tekniker ve temizlik elemanlarimiz günlük 14 saat hizmet vermektedirler

Yüzme Havuzu Kompleksi içinde hangi olanaklar bulunuyor?

Yilin 11 ayinda haftada 6 gün hizmet verecek olan tesisimizde, havuz, sauna, egzersiz salonu, kafeterya, bulunuyor.

Tesislerden kimler yararlanabilecek?

Tesisimizden Cumhuriyet Üniversitesi ögrencileri, akademik ve idari personeli ile emeklileri, Cumhuriyet Üniversitesi disindan misafir karti olanlar faydalanabileceklerdir. Yüzme yarismalari düzenlenilebilecek seviyede ve 240 oturma kapasiteli bir de tribün bulunuyor.

Tesiste kullanicilarin güvenligi nasil saglanacak?

Havuzun dis güvenligi üniversite güvenlik birimi tarafindan saglanmaktadir. Üyelerin havuzdaki can güvenligi açisindan da sürekli olarak sertifikali cankurtaranlar görev yapiyor. Tesis kullanimi sirasinda kullanicilarin yanlarinda degerli esyalarini getirmemelerini öneriyoruz. Buna karsin, her kullaniciya, kullanim seansi süresince emanet kasasi ve soyunma dolabi tahsis ediliyor. Üniversitemiz yerleskelerine giris izni olan araçlarin rahatlikla kullanabilecegi genis bir de otopark bulunuyor.

Havuzumuzda 07 yas ve üzeri yüzme kurslari verilmektedir. Bu kurslara katilmak isteyenler, belirlenen kurs ücretlerini ödeyerek bu etkinliklerden yararlanabilecekler.

Tesisin kullanim alanlarina girebilmek için nasil bir sistem olacak?

Tesis üyelerinin kullanim alanlarina girisinde kimlik birakmak zorunlulugu vardir.

Havuz Kurallari

AYRINTILI BILGI IÇIN

TEL: (346) 219 12 72

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
Beslenme
 
 

  

         Personel ve öğrencilerin beslenme hizmetleri Merkezi Kafeteryada sürdürülmektedir. Kafeteryamız aynı anda 5200 kişiye hizmet verebilecek kapasitededir.Merkezi Kafeteryamızda teknolojinin en son ürünleri ile donatılmış, modern cihazlarla dizayn edilmiş mutfak ve merkezi kantinimiz mevcuttur.Gıda maddelerinin muhafazasından, hazırlanıp pişirilerek servise sunulmasına kadar geçen aşamalarda her türlü hijyen kurallarına özen gösterilmekte, personelle teması asgari düzeyde tutulmaktadır.Öğlen yemekleri personel ve öğrencilere üç çeşit olarak verilmektedir. Kalori değeri 1100-1500 arasında değişen yemeklerden personel ve öğrencilerimiz cüzi ücret karşılığı yararlanmaktadır.

         Üniversitemizde eğitim-öğretim döneminde başarılı ve gelir düzeyi düşük (1250 civarında) öğrenciye ücretsiz öğlen yemeği verilmektedir. Merkezi Kafeteryanın 2. katında mevcut öğrenci kantininde etli ve peynirli pide, ızgara köfte, döner, hamburger, tost, sandviç, katmer, çörek, her türlü meşrubat, ayran, kahve, çay, aromalı çay servisleri yapılmaktadır.Ayrıca Merkezi Kafeteryanın 3. katında 250 kişinin yemek yediği lokanta bulunmaktadır (Burada her türlü ızgara çeşitleri ve sulu yemekler servis edilmektedir.) Aynı katta personelimiz için çay salonumuz bulunmaktadır.

         İlçelerimizde bulunan Yüksekokul öğrencilerimize oradaki lokantalarla ihale yapılarak kaliteli ve ucuz olarak beslenmeleri sağlanmaktadır. Kampüste öğrencilerimize devamlı hizmet veren merkezi kantinler yanında her fakülte ve yüksekokulda birer adet öğrenci kantini ile tüm öğrencilerin yararlanabileceği merkezi kantin mevcuttur.

 

 

CÜBID - Cumhuriyet Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Yazılım Geliştirme Grubu