YERLEŞKEDE HAYAT
 
 
Sağlık Hizmetleri
 
 

Cumhuriyet Üniversitesi Mediko Sağlık Merkezi, üniversitemize bağlı fakülte ve yüksekokullarda okuyan öğrencilerimizle, çalışan üniversite personeli ve bakmakla yükümlü oldukları aile bireylerinin sağlık problemlerin de ilk başvurduğu; birinci basamak sağlık hizmeti veren; bir kurumdur.

         Üniversitemiz öğrenci ve personeli sağlık merkezine başvurmakta, başvuruda bulunan hastaların rutin fizik muayeneleri yapılmakta ve tedavileri düzenlenmektedir. Uzmanlık gerektiren bir hastalığı bulunanlar, tetkik ve tedavi amacıyla üniversite hastanesine sevk edilmektedir. Sivas ilçe merkezlerinde bulunan üniversitemize bağlı yüksekokullarda ise öğrenim gören öğrencilerin muayene ve tedavileri sevke yetkili kişinin göndereceği o ilçedeki diğer resmi sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. 

         Merkezde hasta muayene ve tedavi işlemleri sabah saat 8:00-12:00, öğleden sonra 13:00-17:00 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Mediko Sağlık Merkezi’nde 1 Doktor, 1 Diş Hekimi, 2 Hemşire, 1 Sekreter ve 1 Hizmetli görev yapmaktadır. 

         Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yararlanma imkanı olan öğrenciler bu yönetmeliğin mali hükümleri kapsamı dışındadırlar. Bu öğrencilerin Mediko Sağlık Merkezi’nde muayeneleri yapılır, reçeteleri yazılır, ancak ilaç ve hastane giderleri ödenmez.

         Hizmetlerimiz:

 • Koruyucu Sağlık Hizmetleri
 • Tedavi Edici Sağlık Hizmetleri
 • Diş Hekimliği Hizmetleri
 • Eğitim Hizmetleri
 • Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Hizmetleri
 • Gençlik Danışma Birimi
 • Özürlü Öğrenci Birim

         Ailelerinden sağlık güvencesi bulunmayan (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) öğrenciler, ilgili kurumlardan güvenceleri olmadığına dair  belgelerini getirerek sağlık karnelerini çıkarttırıp, merkezimizin tüm  hizmetlerinden (tetkik, tedavi, reçete ve sevk işlemleri)  yararlanabilirler.

         Yaşları 25'i aşmış olup, ailelerinde var olan sağlık güvencelerini  kullanamayan öğrenciler merkezimize başvurup öğrencilikleri boyunca kullanabilecekleri sağlık karnelerini alabilirler.

         Evli olan öğrenciler evlilik cüzdanının ilk iki sayfasının  fotokopisini ve eşlerinin herhangi bir kuruma ait sağlık güvenceleri  bulunmadığına dair belgeleri getirmeleri durumunda merkezimizden  yararlanabilirler.
Kültürel Faaliyetler
 
          Üniversitemizdeki kültürel etkinlikler Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığınca gerçekleştirilmektedir. Daire Başkanlığımıza ve diğer akademik birimlere bağlı kulüp ve toplulukların sosyal kültürel ve sportif etkinliklerini gerçekleştirmelerinde bütçe olanakları çerçevesinde destek verilmektedir. Etkinliklerimizin amacı; öğrencilerimizin ilgi alanlarına göre ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerine, yeni ilgi alanlarıyla birlikte dinlenme ve eğlenme alışkanlığı kazanmalarına; bilimsel gelişmeleri yakından takip etmelerine, isterlerse bu faaliyetlere katılmalarını sağlamak, kültürel açıdan gelişmelerine yardımcı olmaktır.

         Kültürel etkinliklerimiz tüm öğrencilerimize açık olup, etkinliklerimize katılmak isteyen öğrencilerden herhangi bir ücret alınmamakta ve kendilerine etkinlikleri gerçekleştirmede her türlü destek sağlanmaktadır.

         Gerçekleştirilen etkinliklerimiz; Sivas Merkez Kampusünde yer alan Kültür Merkezi Salonları, Merkezi Amfi Salonları ve Dairemiz tarafından oluşturulan çalışma salonlarında yürütülmektedir.

         Üniversitemiz için artık gelenekselleşen Bahar Şenliği Etkinlikleri oldukça yoğun geçmekte; ünlü sanatçıların konserleri, spor müsabakaları ve yarışmalarla dolu bir haftayı öğrencilerimiz doyasıya eğlenerek yaşamaktadır. Ayrıca, üniversiteler arası organizasyonlar, etkinlik programını zenginleştirmekte, öğrencilerimizin diğer üniversite öğrencileriyle iletişimini arttırmaktadır.

 

Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız

Spotif Faaliyetler
 
 

Üniversitemiz spor hizmetlerinin amacı, öğrencilerin ve çalışanların;

 • Beden sağlıklarını korumak ve geliştirmek,
 • Disiplinli çalışma alışkanlığı kazandırmak,
 • Spora ilgi duymalarını sağlamak,
 • Enerjilerini spor faaliyetlerine yöneltmek,
 • Boş zamanlarını ilgi duydukları spor dalında değerlendirmelerini sağlamak,
 • Üniversitenin tüm spor tesis ve malzemelerini tek elden kullandırarak elemanların planlı bir şekilde çalışmalarını ve bir merkezden yönetilmelerini sağlamaktır

         Bu hizmetler Üniversite içi (Fakülte ve Yüksekokullar arası) ve Üniversiteler arası faaliyetler olarak yürütülmektedir. Üniversiteler arasındaki faaliyetler T.C Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, Üniversiteler Spor Federasyonu faaliyet programları dahilin de yapılmaktadır. Faaliyet gösteren spor dalları Atletizm, Basketbol, Jimnastik, Futbol, Güreş, Hentbol, Judo, Kayak, Voleybol, Dağcılık, Badminton, Karate, Tekvando, Boks, Kros, Orientring, Tenis, Su Kayağı, Jet-Ski, Bile Güreşi, Salon Futbolu ve Plaj Hentbolu'dur.

         1998-1999 eğitim-öğretim döneminde Sualtı Sporları Can Kurtarma Su Kayağı ve Paletli Yüzme Federasyonu ile işbirliği yapılarak bu spor faaliyetlerine de başlanmıştır.

         Üniversite içi faaliyetlerimizden öğrencilere ve personele yönelik futbol, basketbol, voleybol, bisiklet, tenis, kros, sağlıklı yaşam yürüyüşü ve doğa yürüyüşü etkinlikleri düzenlenmektedir.

         Hafta sonları 10-20 km. mesafelerde doğa yürüyüşleri (zirve tırmanışı, kanyon geçişi) ve mağaralar gezilip görülmektedir.

         Bahar Döneminde etkinliklerimiz artarak devam etmekte olup; gelenekselleşmiş olan Halk oyunları Şöleni ve Gençlik Şöleni bu dönemde gerçekleştirilmektedir.

 

Yurtlar
 
 
Prof. Dr. Mahir TEVRUZ ve Lütfi ABAY Öğrenci Yurdu

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından işletilen Prof. Dr. Mahir TEVRUZ ve Lütfi ABAY öğrenci yurdu, ön lisans ve lisans öğrencilerinin yanı sıra, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de hizmetindedir.


Yıllık Yurt ücreti 2 taksit halinde alınacaktır (Yıllık yurt ücreti 1 Ekim - 31 Mayıs tarihleri arasını kapsamaktadır). Aylık ücreti 400 TL olup 250 TL depozito alınacaktır.


Yurdumuzda, günlük genel temizlik yapılmakta, odalar ise periyodik olarak haftada iki kez detaylı temizliğe tabi tutulmaktadır. Konukevini tercih eden tüm öğrenciler, güvenli, temiz ve sıcak bir atmosferde, aile sıcaklığı ve otel konforunu bir arada bulabileceklerdir.


Müracaat Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı
Tel: 219 10 10 / 1639

Konuk Evi

Üniversitemiz Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından işletilen Konukevi, ön lisans ve lisans öğrencilerinin yanı sıra, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de hizmetindedir.

Konaklama 9 aylık peşin 3.600 TL+ 250 TL depozito omak üzere toplam 3.850 TL olup, bu ücrete sabah kahvaltısı dahildir. Ayrıca gün içerisinde 08:00 - 22:00 saatleri arasında konukevi ile kampus arasında karşılıklı servis imkanı ücretsiz olarak hizmet vermektedir.

Konukevi genelinde kablosuz internet erişimi, 24 saat sıcak su ve çamaşırhane hizmeti mevcut olup, çamaşır ve ütü hizmetleri ücretlidir. Tüm odalar ikişer yataklı olmakla birlikte, tercihen tek kişi de konaklama yapabilmektedir. Tek kişilik konaklama için ücretin %100 fazlası talep edilecektir.

Konukevinde, günlük genel temizlik yapılmakta, odalar ise periyodik olarak haftada iki kez detaylı temizliğe tabi tutulmaktadır. Konukevini tercih eden tüm öğrenciler, güvenli, temiz ve sıcak bir atmosferde, aile sıcaklığı ve otel konforunu bir arada bulabileceklerdir.

Daire Başkanlığımıza bağlı Konukevinin öğrenciye verilmeyen üst katının talep edilmesi halinde;

 • Üniversitemiz çalışanları ile emekli ve ailelerine,
 • Kamu Personeli ve ailesine,
 • Misafir olarak gelenlere de bu hizmetten yararlanabilmektedir.

Yatak Ücretleri;

 • Üniversite personeli için kahvaltı dahil günlük 30.00 TL
 • Üniversite emeklisi ve ailesi için; kahvaltı dahil günlük 35,00 TL
 • Kamu Personeli ve ailesi için; kahvaltı dahil günlük 40,00 TL
 • Kamu personeli olmayanlar için; Kahvaltı dahil günlük 45,00 TL
 • İki kişilik odalarda tek kişi kalmak istemeleri halinde iki kişilik yatak ücreti alınacaktır,

Öğrenci Başvursu için gerekli belgeler:

 • * Öğrenci Belgesi
 • * Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • * 2 Aadet Resim
 • * Sağlık Raporu
 • * Adli Sicil Kaydı
 • * İkametgah adresi
Barınma Hizmetleri
 
 Yurtpark 1400 Kişilik Öğrenci Yurdu Kayıtları Devam Etmektedir...

Öğrenci Konuk Evi Kayıtlarımız Devam Etmektedir...

Başvuru için gerekli belgeler:

Başvuru dilekçesi
Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
Sağlık Raporu
4 Adet vesikalık fotoğraf
ÖSS kazandı belgesi
Fakülte/Yüksekokul yerleştirme sırası
CÜBID - Cumhuriyet Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı - Yazılım Geliştirme Grubu